Zákon č. 253/1998 z 1. júla 1998
O hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky
v znení neskorších predpisov
TRVALÝ POBYT:
Trvalým pobytom je pobyt v mieste stáleho bydliska občana, to je spravidla v mieste, kde má rodinu, rodičov, byt alebo zamestnanie. Za členov rodiny, prípadne za iných občanov žijúcich v spoločnej domácnosti, môže hlásiť trvalý pobyt jeden z členov tejto rodiny alebo osoba žijúca s nimi v spoločnej domácnosti, pritom je však povinný za týchto občanov predložiť požadované doklady. Za občanov mladších ako 15 rokov a za občanov zbavených spôsobilosti na právne úkony je povinný hlásiť trvalý pobyt ich zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Za ostatných občanov, ktorí pre svoj zdravotný stav nie sú schopní hlásiť trvalý pobyt bez mimoriadnych ťažkostí, môže túto povinnosť splniť nimi písomne splnomocnený zástupca.
Potrebné doklady:
Ak občan má na území Slovenskej republiky evidovaný trvalý pobyt, predkladá ohlasovni pri hlásení pobytu platný občiansky preukaz, ak občiansky preukaz nemá (skončila platnosť, stratený, odcudzený), občan predkladá pri hlásení pobytu ohlasovni "Potvrdenie o občianskom preukaze".
Ak občan nemá na území SR evidovaný trvalý pobyt, predkladá pri hlásení pobytu ohlasovni platný cestovný doklad SR, ak cestovný doklad nemá (skončila platnosť alebo nie je vydaný), občan predkladá ohlasovni osvedčenie o štátnom občianstve SR.
Občan pri hlásení pobytu predkladá doklad o vlastníctve budovy alebo jej časti.
Pre účely hlásenia pobytu sa za doklad o vlastníctve považuje výpis z listu vlastníctva alebo rozhodnutie o povolení vkladu. Platnosť uvedených dokladov nie je pre účely hlásenia pobytu časovo ohraničená, predkladaný doklad sa považuje za platný, ak sú údaje v ňom uvedené aktuálne a platné.
Občan pri hlásení pobytu predkladá písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti. Toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka, alebo ak ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti, alebo ak ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka alebo spoluvlastníka, alebo ak vlastník alebo všetci spoluvlastníci prejavia súhlas s prihlásením občana svojim podpisom osobne pred zamestnancom ohlasovne priamo na prihlasovací lístok k trvalému pobytu alebo prechodnému pobytu.
Občan je pri hlásení trvalého pobytu povinný vyplniť a podpísať prihlasovací lístok na pobyt, v ktorom uvedie všetky údaje pravdivo, čo potvrdzuje svojím podpisom. Ten, kto hlási trvalý pobyt za občana mladšieho ako 18 rokov, je povinný za neho vyplniť a podpísať samostatný prihlasovací lístok na trvalý pobyt.
PRECHODNÝ POBYT:
Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní, prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní. Dĺžka doby prechodného pobytu nie je limitovaná, avšak občan je povinný uviesť začiatok aj koniec je trvania. Ak prechodný pobyt trvá aj po skončení predpokladaného času, je občan povinný hlásiť prechodný pobyt znova. Zrušenie prechodného pobytu môže občan nahlásiť kedykoľvek v priebehu jeho trvania (vrátenie potvrdenia o hlásení pobytu), ak tak neurobí, prechodný pobyt zaniká automaticky uplynutím doby, na ktorú bol prihlásený.
Potrebné doklady:
Vlastník bytu (domu):
Platný občiansky preukaz / Potvrdenie o občianskom preukaze
List vlastníctva k danej nehnuteľnosti
Manžel/manželka, nezaopatrené dieťa:
Platný občiansky preukaz / Potvrdenie o občianskom preukaze
Oznámenie o uzavretí manželstva
U dieťaťa rodný list, rozhodnutie súdu o zverení do výchovy
Nájomca bytu (domu):
Platný občiansky preukaz / Potvrdenie o občianskom preukaze
Nájomná zmluva
Súhlas vlastníka nehnuteľnosti
Obyvateľ bez užívacieho, alebo vlastníckeho vzťahu k nehnuteľnosti:
Platný občiansky preukaz / Potvrdenie o občianskom preukaze
Prítomný-í musí byť vlastník - List vlastníctva k danej nehnuteľnosti
Ohlasovňa môže požiadať o predloženie dokladu o rodnom čísle, rodného alebo sobášneho listu, potvrdenie o štátnom občianstve.
POTVRDENIE O TRVALOM/PRECHODNOM POBYTE:
Pre potreby občana ohlasovňa vystavuje potvrdenie o trvalom / prechodnom pobyte občanovi. K jeho vystaveniu je potrebné predložiť platný občiansky preukaz a uhradiť správny poplatok (7,- €) podľa položky 8 prílohy k zákonu č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
Od poplatkov sú oslobodení právnické a fyzické osoby uvedené v § 4 uvedeného zákona.
ZRUŠENIE ZÁZNAMU O TRVALOM POBYTE:
Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší občanovi, ktorý sa pripravuje vycestovať do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí alebo občanovi, ktorý sa počas svojho pobytu v zahraničí rozhodne skončiť trvalý pobyt na území SR.
Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší, ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností, alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu, alebo na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, alebo na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo (návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka), alebo ak budova zanikla. Vo všetkých uvedených prípadoch, ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu, je miestom nového trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť ohlasovňa oznámi občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci po dobu 15 dní.